Strona internetowa KCKSiR wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego funkcjonowania oraz m.in. do celów statystycznych. Wykorzystywanie cookies możesz wyłączyć w dowolnym momencie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w dziale pomocy w przeglądarce.

26.06. SKARBY KŁODZKICH JEZUITÓW

 Skarby kłodzkich Jezuitów – Józef Bolechowski
Stowarzyszenie Dramma per Musica i Kłodzki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert „Skarby kłodzkich Jezuitów”, podczas którego po raz pierwszy od 200 lat zabrzmią utwory kłodzkiego kompozytora Józefa Bolechowskiego.
Józef Bolechowski, a właściwie Josef Bolehovský, urodził się w 1743 r. w Kostelcu nad Orlicą (Czechy). Był tam organistą, kantorem, nauczycielem i z pewnością kompozytorem: jego dzieła wykonywano w kościołach i klasztorach Poznania, Częstochowy, Gniezna, Pragi i Brna. Zmarł w 1811 r. Do dzisiejszych czasów dotrwały kopie i odpisy jego kompozycji – 11 mszy, 6 litanii i arii maryjnych oraz jednego Requiem, które znaleźć można w archiwach Śląska i Wielkopolski, na Jasnej Górze, a także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jezuickie archiwa w Kłodzku, kryjące najbogatszy i najciekawszy zbiór dzieł Józefa Bolechowskiego, od lat są przedmiotem zainteresowania muzykologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich badania stworzyły możliwość zaproszenia do wykonania utworów tego kompozytora znanych muzyków, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki.
Polscy i czescy soliści, znakomita praska orkiestra i renomowany warszawski chór zaprezentują Litanię Loretańską, Requiem i Mszę – wszystkie trzy dzieła utrzymane w stylu klasycznym. Prezentacja Litanii D-dur oraz Requiem F-dur będzie najprawdopodobniej współczesnym ich prawykonaniem po ok. 200 latach zapomnienia, jedynie po Mszę C-dur sięgnęła przed 30 laty Warszawska Opera Kameralna.
Koncert zostanie zorganizowany w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku w środę, 26 czerwca 2019 r., o godz. 19:00. Wstęp wolny.
Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Kłodzkiego, zaś organizowany zostanie przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica i Collegium Musicum UW we współpracy z Kłodzkim Ośrodkiem Kultury, Parafią Wniebowzięcia NMP i Instytutem Muzykologii UW.
Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Kłodzku
26 czerwca 2019 r. (środa), godz. 19:00
„Skarby kłodzkich Jezuitów - Józef Bolechowski”
Wykonawcy: Joanna Sojka - sopran, Monika Korybalska - alt, Hasan El-Dunia - tenor, Marián Krejčík - bas, Musica Florea Praha (kierownictwo artystyczne - Marek Štryncl), Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, Andrzej Borzym – dyrygent.
W programie: Józef Bolechowski/Josef Bolechovský (1743-1811) - Litaniae Lauretanae ex D (pierwsze współczesne wykonanie), Requiem ex F (pierwsze współczesne wykonanie), Missa ex C.
Wstęp wolny.

 

Kup bilet online

 

Informator Kulturalny

Zobacz więcej

Najbliższe wydarzenia

15 CZE

Poranek w kinie Dąbrówka

 
22 CZE

Noc Świętojańska

 
26CZE

Skarby Kłodzkich Jezuitów

Kalendarz imprez

Otwórz Kalendarz imprez - kliknij tutaj

Godziny otwarcia

Kasa biletowa w Galerii pARTer

10 - 12 czerwca: 8.30 - 15.30
13 - 14 czerwca: 10.30 - 17.30
15 - 16 czerwca: nieczynne
17 czerwca: 8.30 - 15.30

Sekretariat KOK pl. Jagiełły 1

Poniedziałek - Piątek: godz. 7.30 - 15.30

Polub nas na Facebooku

Wybierz wersję językową

Polish Croatian Czech English French German Hungarian Italian Latvian Slovak Slovenian Spanish Ukrainian

Newsletter - zapisz się

Subscribe Here
Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać najświeższe informacje o zbliżających się wydarzeniach.Biuletyn Informacji Publicznej

Nasi partnerzy